MŰEMLÉKI HOMLOKZATOK FELÚJÍTÁSA
A műemléki épületek és felújításuk egy nagyon szerteágazó témakör, műtermünk pedig szívügyének tekinti az örökségvédelmet.
2024. 11. 21. felújításhomlokzatműemlékvédelemgrafitműteremműemlék
A műemléki épületek és felújításuk egy nagyon szerteágazó témakör, műtermünk pedig szívügyének tekinti az örökségvédelmet. Korábbi bejegyzéseinkben már foglalkoztunk azzal, hogy pontosan mi is az a műemlékvédelem [Élő műemlékvédelem bejegyzés], illetve hogy minden nehézség ellenére miért is érdemes foglalkozni velük [Műemlékvédelmi felújításokról bejegyzés], az alábbiakban pedig kifejezetten a homlokzati felújításokról szeretnénk értekezni.
A homlokzatokról általában
Maga a homlokzat egy épület szabad térre (utca, udvar, kert) néző, nyílásokkal, építészeti elemekkel tagolt, külső határoló felülete.
Rengeteg dologban szerepet játszik ez a külső burok, amely egyfajta névjegy, kifejezi az épület státuszát, karakterét, utal a funkciójára. Véd az időjárás és a környezet káros hatásaitól, illetve nem utolsó sorban nagymértékben befolyásolja az épület és benne lévő lakások értékét. Mégis hajlamosak vagyunk elodázni a karbantartását és csak akkor kezdünk foglalkozni vele, amikor már nagy a baj. Egy kis foltban lehulló vakolatra nem figyelünk oda, pedig összetett problémákra utalhat, pl. egyszerű rossz anyagminőségre a vakolatban, de előjele lehet komolyabb problémának amelyet akár a ház süllyedése vagy beázása okoz. Ha idejében utánajárunk a problémának, sok költséget takaríthatunk meg, és akár meg is előzhetünk egy komoly problémát.
A védett épületeknél kiemelten fontos figyelnünk a homlokzat épségére, hiszen megjelenésük nagyban befolyásolja a városképet és örökségvédelmi szempontból is rengeteg értéket hordoznak magukban.
Miért fontos restaurálni a műemlékvédelmi homlokzatot?
Számtalan szó esett már arról, hogy műemléki épületeink mennyi értéket hordoznak magukban és miért fontos a megőrzésük, mindezek természetesen a homlokzataik tekintetében is helytállóak. A műemlékvédelem alatt álló épületek jelentős örökségi és kulturális értékekkel rendelkeznek, és településképi megjelenésük miatt is fontosak.
Egy épületről sokat elárul a külseje, homlokzati megjelenéséből következtetni tudunk a városi megjelenésre, az épület karakterére,identitására és sok más apróbb dologra is. Az, hogy a külsőségek ennyire árulkodóak elsősorban a homlokzaton található, nagy műgonddal kialakított részleteknek köszönhetőek. A műemléki épületeken korszaktól függően különböző formák, díszítések jelenek meg, amelyeknek gondosan, az épület karakteréhez illeszkedően kerültek kidolgozásra, és minden elemnek jelentése, jelentősége van. Esztétikai szempontból sok esetben nagyban hozzájárulnak a homlokzat tagolásához, kiemelik a fő építészeti vonásokat, keretezik a nyílászárókat, és díszessé varázsolják az épületet. Formavilágát tekintve fontosak a geometriai alakzatok, ugyanakkor a természetből is sokat inspirálódik, jellemzően növények mintázatai jelennek meg az épületeken, de előfordulnak emberalakok is.Fontos, hogy mindezeket felismerjük és megfelelően tudjuk helyreállítani, hiszen így őrizhetjük meg az épület identitását és városképi jellegét.
Budapest városképéhez is hozzátartoznak egy adott korszakra jellemző arculatú, gazdagon díszített homlokzatok. Sajnos a II. világháború, az ‘56-os forradalom és az idő otthagyta nyomát a falakon. Sok, valaha gazdagon díszített, egyedi kialakítású épület a felismerhetetlenségig leegyszerűsített arcot kapott. Akkor a lakhatóság igénye felülírt mindent, gyors, költséghatékony helyreállítás volt az elsődleges szempont. Ma, ha egy társasház homlokzatfelújítást tervez, érdemes felmérni, hogy mekkora költséggel jár a homlokzat eredeti állapotának rekonstrukciója, van-e esetleg valamilyen pályázati lehetőség, hiszen ez nem csak a társasháznak, hanem városnak is érdeke. Akkor is érdemes belekezdeni, ha nem megy egyszerre a teljes rekonstrukció, szakaszosan is elvégezhető.
Az elsődleges feladat: állapotfelmérés és állagmegóvás
Ahogy egészségünk megőrzése érdekében különböző szűrővizsgálatokat végeztetünk el, úgy az épületek homlokzatának állapotát is érdemes időről időre alaposabban felmérni. Az egyszerű szemrevételezés nem mindig elegendő, rossz szögből egy torz képet kaphatunk. Egy műemléki épület homlokzatának felújítását komoly kutatási munka, szakági- és hatósági egyeztetések előzik meg, alapos felmérések, feltárások és szakértői anyagok nélkül nem szabad belevágni. A legalapvetőbb, hogy készül a műemlékről építészeti felmérés, tartószerkezeti szakvélemény, és épülettörténeti és értékvédelmi dokumentáció. Mindezeken felül azonban még számos szakértői anyagra szükség lehet az adott épülettől függően. Ilyen például az épületdiagnosztikai szakvélemény (például nedvesség miatt), a falrestaurátori szakvélemény, a faanyagvédelmi-, és egyéb restaurátori- (kő- vagy akár fém-) szakvélemények. Mindezek azonban már természetesen nem csak kifejezetten a homlokzatok felmérése terén jelentenek segítséget, hanem összességében teszik lehetővé a műemléki épületek pontos dokumentálását. Kifejezetten a homlokzat feltérképezéséhez már a felmérés megkezdésekor is igénybe vehetünk különböző segítségeket és e téren az idő előrehaladtával egyre újabb lehetőségek nyílnak meg előttünk.
Az alpinista segítségével viszonylag könnyen elérhetővé válik több nehezen megközelíthető hely, könnyebben megbecsülhető a vakolat állapota. Egyszerűbb kopogtatós módszerrel, vagy megfelelő építőanyag laboratórium bevonásával végezhetünk leszakításos tapadószilárdság mérést is. A kisebb javítások vagy tisztasági festés költséghatékony módon megoldható erre szakosodott ipari alpinisták segítségével, azonban ott, ahol komolyabb vakolatfelújítás, épületdíszítés-rekonstrukciós feladatokat kell elvégezni, ott célszerű állványzat.
Ezzel a területtel foglalkozik a ReNova Project Kft. [link hozzájuk] , akik nagy hatékonysággal végzik el ezeket a munkákat.
A drónnal történő fotózáskor állványzat nélkül is elérhetünk olyan helyeket, amelyeket korábban csak kivitelezés során vizsgáltunk meg közelebbről. Profikkal készített, többszáz képből kidolgozott ortofotók és részletfotók segítségével a szakemberek pontos kártérképet készíthetnek, aminek alapján ütemezhető a helyreállítás.
Sokszor előfordul, hogy bár egy-egy épület eredeti állapotáról maradtak fenn tervek, a pontos homlokzati színről nem tartalmaztak információkat ugyanúgy, ahogy a fekete-fehér képek sincsenek ekkor segítségünkre. Ilyen esetekben a színek pontos meghatározásához a falkutatások tudnak segítséget nyújtani.
Annak érdekében, hogy a térbeli adatokat hatékonyan tudjuk kezelni és dokumentálni szükséges a részletes digitális modellek létrehozása. Ezt egy lézerszkenner segítségével nagyon gyorsan és pontosan meg is tudjuk tenni, így egy 3D pontfelhő modellt készítve az épületről. Ezen szkennerek működése a lézeres távmérőkön alapul, adott távolságot képesek bemérni, ám amennyiben egy mérést többször is megismétlünk figyelembe véve a különböző síkokat, úgy már több, térbeli pont helyét is meg tudjuk kapni, amelyekből összeáll egy ponthalmaz.
A homlokzati nyílászárók kérdésköre
Homlokzataink meghatározó részei a nyílászárók, amelyek felújítása, cseréje szintén igen összetett feladat. Mielőtt azonban mindezekbe belekezdenénk érdemes néhány dolgot megfontolni és utána járni az épületre vonatkozó szabályoknak. Műemlék és helyi védett épület esetén mindenképp hatósági engedély kell a cseréhez, de egy társasház szabályzatában alapító okiratában, is megfogalmazhattak erre vonatkozó előírásokat, pl. előírhatják az egységes formájú nyílászárók használatát, beleértve formát és színt. Szabályozás nélkül is érdemes a társasházon belül az egység megtartására törekedni, rossz összképet ad, ha mindenki más nyílászárót használ egy épületben.
Mindezek ismeretében elsődleges döntés, hogy tényleg szükséges-e csere vagy felújítással, vasalat állítással illetve szigeteléssel, hőszigetelő üveg elhelyezésével nem járunk e jobban, és nem vagyunk-e fenntarthatóbbak.
Mindenképp érdemes építészekkel konzultálni, mert ők segítenek megtalálni az optimális, ár-érték arányban legjobb megoldást az adott helyzetben, az engedélyezési eljárásokban, esetleges pályázati részvételben.
Miben tud segíteni a Grafit Műterem?
Mindent összevetve tehát kiemelten fontos, hogy egy műemléki épület homlokzatának felújításába az ember szakértő segítséggel vágjon bele, hiszen így garantálható az építészeti szempontból is megfelelő és szakmailag helyes, biztonságos végeredmény.
A Grafit Műterem műemlékvédelemben is jártas munkatársai, külsős szakértői, kiváló restaurátorokkal karöltve a felméréstől, az értékleltár elkészítésén át, pályázati anyag, az engedélyeztetéshez szükséges dokumentáció elkészítésében, ügyintézésében, és a kivitelezésben is segítséget tudnak nyújtani. Nagy tapasztalattal rendelkezünk a műemléki épületek felújítása terén, így bizalommal fordulhatnak hozzánk ilyen jellegű projektek esetén is. Csapatunk szakértelme több alkalommal is megmutatkozott már, referenciamunkáink egy része a bejegyzés képtárában található, a Projektek menüpont alatt pedig a továbbiak is elérhetőek.